Tura kultura: Poljska kulturna udruga Mikolaj Kopernik Prostor udruge u Savskoj cesti. [VR 2024.]

Tura kultura: Poljska kulturna udruga Mikolaj Kopernik

U subotu 17.02.2024. smo u sklopu akcije Tura kultura posjetili Poljsku kulturnu udrugu Mikolaj Kopernik, posjetu je prisustvovalo 30 osoba.
Prostor Poljske kulturne udruge se nalazi na adresi Savska cesta 34-36, a naši su domaćini bili Jolanta Sychowska Kavedžija, članica udruge i jedna od njenih prijašnjih predsjednica, radila je na odsjeku polonistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, te Arkadiusz Nizinski, informatičar, koji živi i radi u Zagrebu od 2009.

Pripadnici poljske nacionalnosti žive u Hrvatskoj već dugi niz godina, još od vremena Austro Ugarske, koja je tada obuhvaćala i velik dio Hrvatske te dio sadašnje Poljske. Među prvim su se doseljenicima nalazili seljaci koji su u potrazi za boljim životom dolazili u hrvatske krajeve, posebice u zapadnu Slavoniju, oni su u Hrvatsku pristigli u drugom dijelu 19. stoljeća. U tom istom periodu su u Zagreb i druge hrvatske krajeve pristizali intelektualci, znanstvenici i stručnjaci. Između ostalih poljskog su porijekla Adolf Mošinsky (zagrebački gradonačelnik), Slavoljub Penkala (izumitelj), Emilije Laszowski (muzealac), Matilda Kreutzer (operna pjevačica), Vanda Kochanovsky Devide (paleontologinja), dr. Branislava Prašek Calczinsky (liječnica).

1919. godine u Zagrebu je osnovan Konzulat Republike Poljske, a 1929. osnovana je i udruga “Poljsko ugnjište” koja je okupljala gotovo polovicu od tadašnjih oko 300 stanovniak poljske nacionalnosti koji su živjeli u Zagrebu. Ubrzo nakon toga je udruga prerasla u Poljski savez koji je okupljao ne samo Poljake u Hrvatskoj nego i dijelovima Bosne i Hercegovine sve do izbijanja Drugog svjetskog rata.

Nakon Drugog svjetskog rata došao je novi val doseljenika iz Poljske, pretežno su to bile poljakinje koje su upoznavale hrvatske građane koji su dolazili u Poljsku radi znanstvene, kulturne ili gospodarske razmjene ili suradnje i koje su se odlučivale za nastavak zajedničkog života u novoj zemlji jer je tadašnja Jugoslavija bila gospodarski razvijenija od tadašnje Poljske. Treba spomenuti da se uglavnom radilo o visokoobrazovanim osobama. U to su se doba svi zainteresirani neformalno okupljali u prostorima Poljskoga konzulata.

Nakon osamostaljenja Hrvatske pojavila se inicijativa o osnivanju nove udruge i 16.02.1990. registrirana je organizacija poljske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Odlučeno je da će nositi ime Nikole (Mikolaja) Kopernika. Pri osnivanju udruge i u prvim godinama njezina djelovanja značajnu ulogu odigrala je Walentyna Lončarić, koja je udruzi posvetila mnogo svoje energije. Godinama je vršila funkciju predsjednice. Godine 2010. za dugogodišnji rad odlikovana je visokim poljskim odlikovanjem, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Poljska kulturna udruga za njezin trud nagradila ju je titulom počasne predsjednice.

Što se prostora udruge tiče, ona godinama nije imala vlastiti prostor, a za sastanke je koristila različite prostore, od zgrade Veleposlanstva republike Poljske na Krležinom Gvozdu pa do prostora koje su joj ustupale druge manjinske organizacije, Češka beseda (tada na zagrebačkom Dolcu), ili mađarska udruga u Vodovodnoj ulici.

Svoj je prvi prostor Udruga na korištenje dobila 2003., u dvorišnoj zgradi u ulici Mesničkoj 6. Taj je prostor bio malen i nedovoljan za sve aktivnosti udruge, no svejedno su u njemu našle svoj dom i knjižnica te kolekcija poljskih narodnih nošnji. Veliko olakšanje u radu stiglo je 2016. preseljenjem u sadašnji prostor u Savskoj cesti kojeg je prije toga koristio MUP za tečajeve i propagandne aktivnosti. U sadašnjem prostoru je dovoljno mjesta za sve aktivnosti Udruge i u njemu se održavaju ne samo interni sastanci nego i mnoge aktivnosti koje su otvorene cjelokupnom građanstvu.

Više o povijesti udruge možete naći na web stranici udruge: LINK.


Arek, Jolanta i organizator posjeta, Vanja, tokom razgovora. [SMK 2024.]Arek, Jolanta i organizator posjeta, Vanja, tokom razgovora. [SMK 2024.]
 


Okupljeni posjetioci u prostoru udruge. [DF 2024.]Okupljeni posjetioci u prostoru udruge. [DF 2024.]
 

Tijekom posjeta razgovarali smo s našim domaćinima o vezama između Hrvatske i Poljske, sličnostima između Zagreba i Krakowa, sličnostima, ali i razlikama života u Poljskoj i Hrvatskoj, programima koje organiziraju …. Između ostaloga Udruga izdaje bilten Kopernik koji izlazi 4-5 puta godišnje, a u svojem prostoru organizira izložbe, filmske tribine, predstave … Za vrijeme našeg posjeta je u prostoru bila izložba Anne Kossakowske pod naslovom “Eye & the Sky”, a u siječnju 2024. je u galeriji Modulor u Centru za kulturu Trešnjevka bila prikazana izložba fotografija Arkadiusza Nizinskog “Kontemplacija raspada”.

Popričali smo s Jolantom i Arekom i o njihovom dolasku u Zagreb, dojmovima o životu u novoj okolini, zadovoljstvima i problemima … Jolanta je u Zagreb došla 1981., njen je muž htio da nastave zajednički život u Poljskoj, međutim u to su se doba u Poljskoj održavali prosvjedi sindikata “Solidarnost” i život se činio nesiguran pa su se preselili u Zagreb, a ona je tijekom vremena pronašla zaposlenje na katedri Polonistike na zagrebačkom Filozofskom fakultetu.

Arek je u Zagrebu stigao puno kasnije, 2009., nakon što je već osnovao firmu za internetske usluge u Poljskoj.


Knjiga za djecu i omladinu o Mikolaju Koperniku u izdanju udruge. [DF 2024.]Knjiga za djecu i omladinu o Mikolaju Koperniku u izdanju udruge. [DF 2024.]
 


Jedan od brojeva časopisa Jedan od brojeva časopisa “Kopernik” kojeg izdaje udruga. [DF 2024.]
 


Djelić izložbe Djelić izložbe “Eye & The Sky” Anne Kossakowske koja je u trenutku posjeta bila izložena u prostoru udruge. [SMK 2024.]
 


Zajednička fotografija dijela posjetilaca u prostoru udruge. [DF 2024.] width=Zajednička fotografija dijela posjetilaca u prostoru udruge. [DF 2024.]
 

(Vanja)

Vezani tekstovi:

Zanimljive poveznice:

Ostavi komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja označena su sa zvjezdicom ( * )

Kategorije