Prečko početkom 80-ih u fotografijama Ruže Gusković
Prečko je sve do 1964. godine bilo prigradsko naselje gotovo seoskog karaktera koje je sa ne tako dalekim gradskim središtem Zagreba spajao tek Autoput i autobusna linija 28 koja je kretala sa “Remize” i vozila do Savske Opatovine.
1964. godina, godina velike poplave, je bila i godina kada je Prečko dobilo prve urbane poteze, sagrađene su zgrade između Ulice Slavenskoga, Lhotkine i Dobronićeve ulice. One su bile namijenjene za smještaj studenata kojima je Prečko trebalo postati novi studentski dom … no, poplava je promijenila planove i te su zgrade upotrijebljene prvenstveno za smještaj stradalih od poplave. A u jednom od tih stanova, u Ulici Slavenskoga, živjela je sa svojim roditeljima i Ruža Gusković (rođ. Auguštin).
Nakon toga uslijedio je još jedan period mirovanja da bi krajem 70-ih godina Prečko postalo veliko gradilište i naselje se izgradnjom velikog broja zgrada, od Štefanićeve, Sibeliusove i Odakove ulice na istoku sve do Paljetkove i Baranovićeve ulice na zapadu, posve urbaniziralo. Slijedećih desetak godina je bio period brzih promjena, period u kojem su jedne do drugih živjele male dotrajale straćare (koje su ubrzano nestajale), nizovi obiteljskih kuća solidne izgradnje i svježe dovršene suvremene višekatnice (koje su se punile novim stanovnicima i donosile kvartu svježu krv, gradski ritam života).
Ruža Gusković se u tim godinama bavila novinarstvom, pratila je život estrade, pjevače i glumce, svojim tekstovima i fotografijama u revijama poput Vikenda i Starta. A u svoje je slobodno vrijeme foto aparatom pratila promjene svojeg kvarta, bilježila detalje koji uobičajeno bježe zamjećivanju većine ljudi, prenosila atmosferu “grada u nastajanju” …
Gledavši njene fotografije 40 godina nakon trenutaka fotografiranja teško je, ali moguće, dešifrirati njihove lokacije … i upravo to, mogućnost povezivanja povijesti i sadašnjosti Prečkog, kao i prenošenje atmosfere “ruba urbane civilizacije” toga vremena, to su najveće kvalitete Ružinih fotografija, uz naravno, ljepotu fotografija i prikazanih motiva samih po sebi.
Nemoguće je precijeniti važnost ove kolekcije fotografija koja pokriva gotovo svaki kutak Prečkog i bilo bi prekrasno kada bi i drugi trešnjevački kvartovi imali ovako detaljne prikaze svoje povijesti.
Zahvaljujemo gospođi Ruži na čuvanju ovih fotografija i njihovom dijeljenju sa svima nama!
Zimski dan na tržnici Prečko. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Posljednja stanica ZET-ova autobusa linije 114 u Matetićevoj ulici, u blizini tržnice. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Polaznik tečaja foto sekcije Prečko snimio je Ružu Gusković, voditeljicu tog tečaja, u blizini Osnovne škole Prečko, lijevo izvan ruba kadra je današnji Dom kulture. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Jarnovićeva ulica. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Sušenje veša na livadi uz Jarnovićevu ulicu. U pozadini su zgrade iz Paljetkove ulice. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Improvizirani stolni tenis ispred zgrade u Matetićevoj ulici. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Ulica Prečko, u pozadini zgrada u Beethovenovoj ulici [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Ulica Prečko, nedaleko župne crkve. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Sanjkalište u kvartu. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Kod raspela u Matetićevoj ulici, na slici je trasa današnje nove ulice i tramvajske linije. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Nekadašnji izgled i ime današnje Osnovne škole Prečko. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Zgrada u Beethovenovoj ulici gledana od Osnovne škole Prečko. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Trgovina u Petrovaradinskoj ulici (tada Novosadskoj), nekoć Slavija, pa Diona, sada Spar. [RG, iz perioda 1981.-1985.]
Na kraju, pogledajmo kako je Prečko u to doba izgledalo na planovima grada!
Prečko na planu grada iz 1971. godine.
Prečko na planu grada iz 1985. godine.
(Vanja)
Vezani tekstovi:
- Tržnica Prečko: Nekad i sad
- Autobusni gradski i prigradski promet na Trešnjevci
- Tramvaj na Trešnjevci
- Tramvajsko okretište Prečko
- Trešnjevka na treći pogled: Autoput – od pješaka do Raketa
- Trešnjevka na treći pogled: Sava – vraćam se, Savo, tebi!
- NK Prečko (Športsko rekreacijski centar Prečko)
- O nekadašnjem potoku u Prečkom
- Eko ekipa Prečko
- Željeznički kolosijek Črnomerec – Prečko
- Slobodna knjižnica Prečko
- Shopping centar Prečko
- Prečko – roštiljska prijestolnica Zagreba
- Biciklom od Prečkog do Jelačić placa
- Trešnjevka iz ptičje perspektive (11): Prečko, terasa zgrade u Paljetkovoj ulici
Zanimljive poveznice:
- tekst na blogu Nepoznati Zagreb pod naslovom “Prečko, Špansko, Malešnica – tri sela malena”.
- web stranica malonogometnog turnira Kocka Prečko
Hvala gospodji Ruzi da je tako dobro snimila i sačuvala povijest naseg kvarta. Zena sa vizijom. Tu sam od 97-e,nije bilo tramvaja, i puno toga ali moram priznati nisam imala ideju kao gospodja Ruza. Volim vidjeti svoj kvart kako se razvijao. Predivno, zahvaljujem na ovoj zanimljivoj prezentaciji??
Šteta da nema podataka ni slika iz ranijih godina…jer Prečko nije samo ovo što je prikazano niti ne postoji od 1981.
Prve zgrade koje su se izgradile, i ne, nisu bile samo za poplavljene, su u ulicama SlavenskogA, Lhotkinoj, Matetićevoj i Dobronićevoj. Nema ih nigdje…a Tu Počinje Kvart.
Nekadašnji giganti kao Tvornica papira, Prvomajska, Elka, Monting i tak dalje, dodjeljivali su stanove odnosno stanarska prava svojim radnicima…moji roditelji su dobili stan 1968. u prvoj zgradi, u ulici Josipa Slavenskog. Tu se rodio i moj brat, 1979. Tu smo proveli cijelo djetinjstvo i mladost. Na mjestu današnjih zgrada gdje je knjižnica Prečko nekada nije bilo ničega…bio je jedan veliki jarak gdje smo se mi sanjkali…svi smo išli u jednu školu, Maršalku. Kasnije se izgradila Tesla i onda su nas, prema ulicama, rasporedili…znači, staro Prečko su zgrade u navedenim ulicama kao i Hatzeova dok su zgrade u ulicama ovdje navedenima noviji dio.
Žao mi je što nisam prije vidjela članak…
Lp
Poštovana Lidija, imate pravo, Prečko nije samo to što se vidi u tih stotinjak fotografija i dvadesetak redaka navedenog teksta … međutim, namjera ovog teksta i nije bila pisati sveobuhvatnu povijest Prečkog već samo objaviti fotografije gđe Ruže Gusković, prirediti internetsku izložbu njenih fotografija koje dokumentiraju jedno određeno razdoblje razvoja Prečkog.
Što se pak tiče detaljnijeg povijensog prikaza Prečkog i okolice, preporučam vam čitanje slijedećeg teksta kojeg sam pisao na svojem blogu Nepoznati Zagreb:
https://blog.dnevnik.hr/nepoznatizagreb/2021/07/1632340442/font-colorcc0000tri-sela-malena-precko-spansko-i-malesnica-kroz-povijestfont.html
Napominjem da u vrijeme pisanja tog teksta nisam znao da je autor fotografija Ruža Gusković jer sam fotografije pronašao na Facebooku bez navedenog imena autora/autorice.
Vanja Radovanović, član Uredništva projekta Mapiranje Trešnjevke pri Centru za kulturu Trešnjevka i autor bloga “Nepoznati Zagreb”.
P.S. Unaprijed se zahvaljujemo na eventualnim dopunama i komentarima koje možete dati na tekst o povijesti kvarta kako bi on bio čim točniji i sveobuhvatniji.
Na slici gdje pise “stanovnik preckog” je velecasni adam iz nase zupne crkve
Poštovana Spomenka, hvala vam, sad ćemo to dodati u potpis fotografije!
Vanja Radovanović, član Uredništva projekta Mapiranje Trešnjevke pri Centru za kulturu Trešnjevka