Povijest kuće na Novoj cesti 81 (1936.-2022.)
Tridesete godine 20. stoljeća bile su vrhunac razvoja i širenja Trešnjevke – od željezničke pruge na sjeveru i istoku pa do potoka Črnomerca na zapadu gradilo se na puno mjesta. Godine 1930. počeo je s radom Trešnjevački plac, a pet godina kasnije, 1935., po Trešnjevci je prošao i tramvaj – dakle, nekadašnje radničko predgrađe sve je više poprimalo urbana obilježja, osobito na dijelu istočno od Trakošćanske ulice.
A 1936. bračni par Mato i Katica Barković, pradjed i prabaka Zorana Pirjaka, dugogodišnjeg stanovnika kuće u Novoj cesti 81, koji nam je i ispričao ovu priču i s nama podijelio fotografije iz obiteljskih albuma i dokumentaciju te kuće, odlučili si sagraditi kuću u Novoj cesti. Kupili su zemljište na kućnom broju 81, točno preko puta Richtmanove ulice i Osnovne škole Kralja Tomislava koja je sagrađena 1928., i do kraja godine je kuća, koliko možemo vidjeti iz dokumentacije, vjerojatno već bila spremna za useljenje.
Djed, baka i kćer Darling Andrilović, snimljeno oko 1950. [ZP 2022.]
Svadbena fotografija roditelja, Darling i Ivana Pirjaka, snimljeno oko 1958. [ZP 2022.]
Kuća je sagrađena kao dvoetažna, sa stambenim potkrovljem, i sadržavala je šest manjih stanova (30-40 m2) te dodatnu izbu, prostoriju veličine cca 10 m2, na sredini potkrovlja. Istovremeno s uličnim objektom izgrađena je u dvorištu i samostojeća obiteljska kuća namijenjena njihovoj djeci.
Stanovanje u toj kući nije bilo osobito luksuzno – samo je jedna polovica kuće imala priključak na kanalizaciju tako da su stanari lijeve strane kuće imali svoj WC unutar stana, dok su stanari desne strane u svoje WC-e ulazili iz stubišta, nalazili su se pored vrata susjeda s druge strane. Isto tako, kuća nije imala vodovodne instalacije već su se stanari za piće koristili vodom iz ulične pumpe (“Željeznog Franceka”) koji se nalazio s druge strane ulice, u kutu križanja s Richtmanovom ulicom, dok su se za ostale potrebe koristili vodom iz dvorišne pumpe.
U dvorištu su tokom vremena nastajali i novi objekti. U njemu su tako bile dvije garaže, prva, starija i veća, je služila djedu Gjuri kao radionica u kojoj je on, inače po struci vozač i auto mehaničar, popravljao svoj auto i aute prijatelja i susjeda, dok je druga bila napravljena za djedovog Fiću, kad je tata položio ispit. Pored tih garaža je bilo mjesta i za vrt u kojem su se uz cvijeće i povrće nalazila i stabla kruške, šljive, oraha i jorgovana, a oko njih su rasli i ribizli. Vrt je imao i slobodan prostor za igru, nogomet, košarku (koš je bio montiran na zid susjedove kuće), viseću kuglanu, a neko vrijeme se u vrtu nalazio i kokošinjac.
S južne strane, u smjeru Tratinske, nalazila se kuća u kojoj je svoj prostor imao auto mehaničar Poslek, a nakon njega se tamo doselila auto šlep služba Cvijić koja i danas postoji, ali svoj prostor ima uz bivšu trasu Samoborčeka, kod Poznanovečke ulice. Iza toga se prostora nalazilo skladište koje je tijekom 60-ih i 70-ih služilo za odlaganje kalemova za kablove. Sa stražnje se strane, prema Ogrizovićevoj ulici, nalazilo skladište građevinskog materijala.
Društvene promjene tokom vremena su mijenjale i namjenu kuće. Tako je nakon Drugog svjetskog rata kuća nacionalizirana i obitelji je ostao tek jedan stan u kući (za pradjeda i prabaku) te kuća u dvorištu u kojoj su živjeli djed i baka. U druge su se stanove naselili ljudi koje je tamo namjestila nova rajonska vlast. S vremenom su ti novopridošli stanari odlazili u nove i komfornije stanove ili pak umirali tako da su njihovi stanovi ostajali prazni i u jedan od njih su se uselili i Zoranovi tata i mama koji su stan opremili vodovodnim priključkom i dogradili mu kupaonu. U ostalim su stanovima još do 2020. živjeli zaštićeni stanari, a u potkrovnim prostorima romska obitelj koja je stan dobila na korištenje od grada. U podrumu je također bio jedan prostor kojeg je kao radionicu/skladište u 70-ima koristio soboslikar Barbić i koja nakon njega više nije služila niti jednoj posebnoj namjeni.
Nakon smrti pradjeda i prabake u stan su se uselili Zoranovi roditelji, mama Darling i otac Ivan, koji je u Zagreb došao iz okolice Siska. Mamini su roditelji (Zoranovi baka i djed) i nadalje živjeli u dvorištu – već spomenuti otac Gjuro te mama Mary, koja potječe iz SAD-a. Mary je svoj život provela kao domaćica, a Gjuro je cijeli svoj radni vijek proveo u ZET-u i uz automobile, prvo kao vozač, a zatim kao automehaničar u ZET-ovim radionicama. On je bio vrlo ponosan na svoje automobile, prvi je bio crna Opel Olympia, drugi Opel Record, a zatim je na red došao Fićo.
S druge strane su Zoranov otac Ivan (rođen 1935.), kao i Zoran (rođen 1960.), proveli svoj radni vijek u Radi Končaru – Ivan u poduzeću Končar – Srednji električni strojevi, dok je Zoran, kao diplomirani inženjer strojarstva, radio u Električnim visokonaponskim aparatima. Mama Darling (rođena 1936.) se školovala za medicinsku sestru, no život ju je također poveo putem domaćice.
Društvo pred obiteljskom kućom u Novoj cesti 81 [ZP 2022.]
I, da se za kraj ovoga teksta vratimo kući… S vremenom je ona dotrajala, a novca za potrebnu rekonstrukciju nije bilo pa je 2020. prodana privatnom investitoru koji je kuću srušio u proljeće 2022. i na mjestu nje će izgraditi suvremeni zamjenski objekt.
Zahvaljujemo Zoranu Pirjaku na informacijama o povijesti kuće te fotografijama i dokumentima iz obiteljske zbirke koje možete vidjeti u web albumu na ovom linku.
A uz završetak teksta vam iz te zbirke donosimo odabranu dokumentaciju (računi, utanačenja, izvještaji) vezanu uz gradnju kuće u Novoj cesti 81 te nešto dodatnih papirnatih svjedočanstava iz života obitelji koje su živjele u toj kući (Barković, Andrilović, Pirjak) među kojima ističemo kao raritet liječničke recepte iz 30-ih godina prošlog stoljeća.
Račun za kupovinu opeke u ciglani Adolfa Müllera – za gradnju kuće [ZP 2022.]
Račun pećara Mije Crnkovića za izrađene peći na Novoj cesti 81 [ZP 2022.]
1. Odvjetničke usluge
- Advokat dr. Stjepan Smoljan (Mrazovićeva 2):
– račun za sklapanje ugovora, 29.01.1936.
2. Račun za kupovinu drvne građe
- Trgovina stolarskog, gorivog drveta i građevnog materijala Šandor Gottfried (Koturaška cesta 64):
– račun za kupovinu greda i ostalog drvnog građevnog materijala (2000 dinara), 10.02.1936.
3. Račun za kupovinu građevinskog materijala
- Samoborka d.d. (Samoborski kolodvor):
– račun za kupovinu cijevi s dostavom (297 dinara), 29.02.1936. (prednja strana i poleđina sa reklamnim popisom robe koja se prodaje u trgovini)
4. Potvrda za preuzimanje robe (Kontrolni kupon)
- Drvotržac Šandor Gottfried (Koturaška cesta 64):
– Potvrda Mati Barkoviću za preuzimanje po dovozu kupljenih 40 vreća cementa (ukupno 2000 kg), 03.03.1936.
5. Račun za kupovinu čavala
- Trgovina stolarskog, gorivog drva i građevnog materijala Šandor Gottfried (Koturaška cesta 64):
– račun za kupovinu 1 kg čavala za 6,50 dinara, 03.03.1936.
6. Dogovor za stolarske radove
- Nepoznati obrtnik:
– Dogovor za kupnju drvnog materijala i izradu stuba, 04.03.1936.
7. Akontacija za izvršenje stolarskih radova
- Stolarija za gradnju i pokućtvo, Stjepan Andrašević (Ilica 189):
– Potvrda o prijemu akontacije od 300 dinara za izvedbu radova, 05.03.1936.
8. Račun za kupnju cigle
- Ciglana Adolfa Müllera (Frankopanska ulica 10):
– Račun za kupovinu cigle, 20.03.1936. (prednja strana i poleđina sa taksenom markom)
9. Račun za stolarske radove
- Strojna stolarija Stjepan Andrašević (Ilica 189):
– Potvrda o primitku 100 dinara na ime stolarskih poslova na gradnji kuće, 21.03.1936.
10. Račun za limarske radove
- Limar (ime nečitljivo):
– Račun na 640 dinara za izvedene limarske radove za Matu Barkovića, 04.04.1936.
11. Potvrda o povratu novca
- Drvotržac Šandor Gottfried (Koturaška cesta 64):
– potvrda o povratu novca (36 dinara) za šest praznih cementnih vreća, 04.04.1936.
12. Narudžba glavnog električnog voda
- Električna centrala općine grada Zagreba (Samoborska cesta 11):
– narudžba glavnog voda za 1 brojilo u Novoj cesti 81, 29.05.1936.
– radove je izvelo elektropoduzeće “Amper”, I. Bilalović, Zagreb
13. Potvrda o primitku novca
- Adam Pogačić (ostali podaci su nepoznati):
– potvrda za primitak novca od Gjure Andrilovića, 07.06.1936.
14. Račun za kupovinu građevinskog materijala
- Trgovina sveukupnog građevnog materijala, stolarskog tvrdog i mekanog piljenog drva te svih stolarskih i građevnih potrepština L. Žakman (Harambašićeva 11 i 32a, Nehajska 8-20):
– račun za kupovinu jedne vreće cementa i jedne prazne vreće (41 dinar), 09.06.1936. (prednja strana i poleđina sa reklamnim popisom robe koja se prodaje u trgovini)
15. Račun za pećarske radove
- Pećar Mijo Crnković (Ulica kralja Aleksandra 155, Kustošija):
– račun za izrađene peći, 27.06.1936.
6. Račun za stolarske radove
- Strojna stolarija Stjepan Andrašević (Ilica 189):
– Potvrda o namiri za uplaćenih 1000 dinara, uz ostatka od 400 dinara koje još treba uplatiti, 13.08.1936.
12. Račun za staklarske radove
- Poduzeće Čermak i Ačić (Samoborska cesta 11):
– Račun za izvedene staklarske radove ostakljenja u novogradnji na Novoj cesti 81, 20.08.1936.
13. Račun za kupovinu cementa
- Nema podatka o izdavatelju računa:
– račun za 150 kg cementa i 1 jutenu vreću, račun nije datiran (opaska: “Pomutnja ili promjena može se samo ovom ceduljom izravnati”)
14. Račun za kupovinu
- Trgovina željeznom robom Milana Mitrovića (Ilica 71):
– račun na iznos od 520,00 dinara, račun nije datiran
15. Račun za kupovinu razne robe
- Neimenovana trgovina:
– nedatirani račun na iznos od 674 dinara sa popisom kupljene robe
16. Večernji izvještaj o radu
- Radnik Adam:
– izvještaj o 34 radna sata obavljena u tjednu, za koje treba isplatiti 238 dinara
17. Zahtjev za uplatu
- Strojna stolarija Stjepan Andrašević (Ilica 189):
– Zahtjev za uplatu ostatka od 250 dinara za obavljene radove, 19.12.1936.
18. Račun za električarske radove
- Električna centrala općine grada Zagreba (Samoborska cesta 11):
– Račun za izvedene radove na “izvođenju glavnog voda za 1 brojilo” u Novoj cesti 81, 30.12.1936.
Omotnica za ljekarnički recept za ljekarnu “Božjem blagoslovu” mr. A. Klaić (Ozaljska 14) [ZP 2022.]
Ostali dokumenti nevezani uz izgradnju kuće:
- Narodni odbor Općine Trešnjevka, grad Zagreb, Sekretarijat za financije: Potvrđuje se primitak porezne prijave za Andrilović Đuru, 25.01.1960.
- Općinski sud II, Zagreb (Ulica proleterskih brigada b.b.): Poziv na ročište ostavinske rasprave nakon smrti Mate Barkovića, 01.07.1970.
- Nepoznati primatelj: Uplata Đure Andrilovića sa stanom u Lenjingradskoj 81 od 35 dinara, 03.06.1974.
- Omotnica za ljekarnički recept za ljekarnu “Božjem blagoslovu” mr. A. Klaić (Ozaljska 14)
- Omotnica za ljekarnički recept za ljekarnu “Sv. Blažu” mr. Mirka Šturmana (Savska cesta 10)
- Omotnica za ljekarnički recept za ljekarnu mr. Mirka Turića (Pejačevićev trg 3)
- Ljekarnički recept kojeg je izdao Dr. Nikola Poljsky (Ozaljska 129) 17.11.1934. za ljekarnu “Božjem blagoslovu” mr. A. Klaić u Ozaljskoj 14
- Ljekarnički recept kojeg je izdao Dr. Nikola Poljsky (Ozaljska 129) 17.11.1934.
- Ljekarnički recept kojeg je izdao Dr. Nikola Poljsky 21.02.1939. za ljekarnu Šturman u Savskoj cesti 10.
- Ljekarnički recept kojeg je izdao Dr. Nikola Poljsky 26.02.1939. za ljekarnu Turić na Pejačevićevom trgu 3.
- Ljekarnički recept kojeg je izdao Dr. Nikola Poljsky 08.03.1939. za ljekarnu Šturman u Savskoj cesti 10.
(Vanja)
Vezani tekstovi:
- Kvartovski mozaik: Kvartovskim pričama gradimo povijest grada
- Nova cesta
- Prošlost i sadašnjost (Rade) Končara
81, Nova cesta, MO "Silvije Strahimir Kranjčević", Gradska četvrt Trešnjevka - sjever, Zagreb, Grad Zagreb, 10000, Hrvatska
81, Nova cesta, MO "Silvije Strahimir Kranjčević", Gradska četvrt Trešnjevka - sjever, Zagreb, Grad Zagreb, 10000, Hrvatska
Ostavi komentar