“IspeciPaReci”

“IspeciPaReci”

07. 12. 2018.

Dvadeset i dvije lokacije trešnjevačkog javnog prostora zasjale su prazničnim sjajem u srijedu, 05.12.2018., a uz prigodne svjećice građane su na tim lokacijama dočekale i modlice za kolače te blagdanski recepti iz jedne stare bilježnice u kojoj su se tokom generacija skupljali obiteljski zapisi. A kako bi vam dodatno uljepšali ove dane, uz svjećice i recepte su vas dočekale i kapice malih stvorenja, Malika Tintilinića i Domaćih, koje nas u ove hlade dane podsjećaju na toplinu vatre i kućna ognjišta.

Akcija “IspeciPaReci” projekta Mapiranje Trešnjevke plod je želje da svima vama i nama koji se krećemo Trešnjevkom uljepšamo i oživimo neke od ograda koje se nalaze na neglamuroznim mjestima kojima mnogi od vas i nas prolaze svakoga dana: stepeništa, mostovi, prolazi … neka vas i na tim mjestima dočeka svjetlo dolazećih blagdana, ali i, nadamo se, bar tračak mirisa tradicionalnih kolača, ugrijane pećnice … kao i osmijeh dragih vam osoba. To su, smatramo mi s projekta, prave vrijednosti ovih blagdanskih tjedana s kraja godine, puno važnije i veće od svih propagandnih i ostalih poruka koje poručuje kako nema lijepih blagdana bez velike kupovine, korištenja ovih i onih “neponovljivih” pogodnosti i popusta, odlazaka na skupa i pomodna mjesta …. ljepota blagdana je u svima nama i osjećajima koje nosimo ovih dana, a ne na policama trgovina i u čipovima kreditnih i debitnih kartica.

Detalj akcije “IspeciPaReci” u Mokričkoj ulici [GP 2018.]
Detalj akcije “IspeciPaReci” u Mokričkoj ulici [GP 2018.]

Prigodni tekst koji je izvješen na spomenute 22 lokacije kaže:

Vrijeme adventa je vrijeme oproštaja od jednog, prošlog godišnjeg ciklusa i iščekivanja početka novog… i prepuno je religijskog i svjetovnog naboja. To je vrijeme dolaska najkraćeg dana u godini i početka zime, vrijeme iščekivanja Božića i dočeka nove godine, vrijeme čežnje za suncem, toplinom i prirodnim obiljem.

U tradiciji naših krajeva ovo se doba godine provodi s najbližima i najdražima, u toplini i bliskosti, uz peć, u kuhinji …, a tako je, sigurni smo, bilo i u povijesti Trešnjevke, u nekadašnjim prisavskim selima Horvata, Rudeša, Jaruna, Prečkog, a poslije i u prigradskim kućicama koje su nicale posvuda po Trešnjevci.

Danas, kada je Trešnjevka punopravni dio grada, kada se uz još poneku sačuvanu oazu obiteljskih kućica s vrtovima naguravaju suvremene stambene zgrade, široke i bučne prometnice, ostakljeni uredski neboderi i trgovački centri, čini se da se taj tradicionalni duh gubi, da toplinu i intimni osjećaj druženja zamjenjuje buka reklama, prometnih zastoja, senzacionalnih medijskih objava i gužve na svim stranama… i žao nam je zbog toga.

Želja nam je podsjetiti vas ovom akcijom, receptima iz starih kuharica, modlicama, svjećicama i kapicama Domaćih, na izvorni duh adventa. Na duh zajedništva, topline, pucketanja vatre, veselja malim stvarima…

Ima li išta što nas više podsjeća na taj duh od običaja pečenja kolača, zajedničkih trenutaka u kuhinji, topline pećnice, raspršenog brašna po stolu i rukama, metalnog zvuka protvana, mirisa svježe ispečenog kolača, iskrica koje zaigrano skaču iz vatre poput Malika Tintilinića i Domaćih koji donose veselje u svaku kuću?

Stoga, drage Trešnjevčanke i dragi Trešnjevčani, želimo vam lijepe predstojeće dane, provedite ih u ugodnom društvu ljudi dobre volje, ispecite puno kolača, pecite ih zajedno s obitelji, s prijateljima, budite dobri jedni prema drugima i ispratite u miru i veselju godinu koja je pri kraju i u istom raspoloženju dočekajte novu, uz naše želje da ju iskoristite na najbolji mogući način!

To su želje svih nas s projekta Mapiranje Trešnjevke, neka fini okus kolača, toplina pećnice i zadovoljstvo druženja s ljudima dobre volje bude ono po čemu ćete pamtiti kraj godine!

A kad smo vas već na 22 ograde vjernim otiscima iz Stare bakine bilježnice podsjetili na stare recepte, na dnu ovog teksta prilažemo prijepis njih nekoliko.

Aktivisti projekta postavljaju ukrase na ogradi kod Parka Stara Trešnjevka [VR 2018.]
Aktivisti projekta postavljaju ukrase na ogradi kod Parka Stara Trešnjevka [VR 2018.]

Prilažemo i popis svih okićenih lokacija:

  • Magazinska cesta, stepenice prilaza prema Zapadnom kolodvoru
  • Park Zvonimira Milčeca,  zapadni ulaz u park (smjer od Trešnjevačkog trga)
  • Mokrička ulica, stepenice na prilazu iz Ozaljske ulice
  • Slavetićka ulica, stepenice na prilazu iz Ozaljske ulice
  • Park Stara Trešnjevka, stepenice na prilazu iz Ozaljske ulice
  • Zorkovačka ulica, ograda uz park sa južne strane
  • Šetalište Jurja Gagarina, kod Savske ceste (prilaz sa trnjanske strane)
  • Savski most, početak ograde sa istočne strane
  • Zagrebačka avenija, pothodnik kod ulica Dužice/Omiška ulica
  • Zagrebačka avenija, stepenice na početku Zvonigradske ulice
  • Srednjaci, kod Zagrebačke avenije, stepenište na prilazu Loparskoj ulici
  • Ilirska ulica, kod Zagrebačke avenije, most preko potoka Črnomerca
  • Hrgovići, kod Zagrebačke avenije, most preko potoka Kustošaka
  • Hrgovići, kod tržnice Jarun, pješački most preko potoka Kustošaka
  • Jarunska obala, pješački most kod ušća potoka Črnomerca u Vrapčak
  • Zagorska ulica, most preko potoka Črnomerca kod Fallerova šetališta
  • Pješački most preko potoka Črnomerca kod Uskočke ulice
  • Pješački most preko potoka Črnomerca kod Remize (ulica Ljubljanica)
  • Pješački most preko potoka Kustošaka kod Hanamanove ulice
  • Pješački most preko potoka Kustošaka kod Virjanske ulice
  • Rudeška cesta, most preko potoka Vrapčaka
  • Okretište tramvaja Prečko, stajalište u smjeru grada

Ovu su akciju putem nagradnih kupona za prigodnu nagradnu igru podržale trešnjevačke slastičarnice Meli, Grand Marnier i Dulcia te coffee shop Karibu Kaaawa.

Svjetleća "instalacija" akcije "IspeciPaReci" na mostu kod Remize [VR 2018.]
Svjetleća “instalacija” akcije “IspeciPaReci” na mostu kod Remize [VR 2018.]

A evo i recepata – bilo vam u slast!

Arancini

Na 1 kg kore od naranče ide 80 dkg šećera i ¾ l vode.

Kore od naranče se izrežu na male kružiće i stave u vodu tijekom 5-6 dana. Voda se mora mijenjati. Nakon 6 dana se procijede i izvažu. U hladnu mješavinu od šećera se pomiješaju i tako dugo kuhaju, dok se tekućina ne zgusne. Dok su još topli, umotaju se u kristal šećer i suše na papiru. Mogu se jesti nakon 2 dana.

Rum kuglice

15 dkg šećera
15 dkg čokolade
15 dkg oraha (ili badema, ili lješnjaka)
1 žumanjac
2 žlice ruma

Orahe i čokoladu samelji. Pomiješaj to dvoje zajedno sa šećerom, dodaj žumanjac i 2 žlice ruma, ponovo sve zajedno izmiješaj. Formiraj iz te smjese kuglice (promjer 2 cm) i uvaljaj ih u kristal šećer. Ohladi.

Bijela pita

28 dkg brašna
7 dkg masti
1 cijelo jaje
1 prašak za pecivo
3 dkg šećera u prahu
3-4 žlice mlijeka

Zamijesi tijesto; razvaljaj na debljinu 1,5 mm i peci u 3-5 listova.
Ispečene listove ostavi da stoje 2 dana.

Fila:
½ l mlijeka zakuhaj s 10 dkg šećera. Kad zakipi, polako sipaj 3 žlice grifig brašna i neprestano miješaj da ne bude grudasto. Skini s vatre uz daljnje miješanje sve dok se ne ohladi. ½ margarina i 20 dkg maslaca, te 10 dkg šećera u prahu pjenasto izmiješaj pa dodaj u prethodnu smjesu. Sve zajedno pomiješaj u glatku kremu i po želji dodaj jagode, koricu i sok od limuna, naranče, banane. Oblatne poškropi rumom i filaj red po red.

Svjetleća "instalacija" akcije "IspeciPaReci" kod Gajeva [SĐ 2018.]
Svjetleća “instalacija” akcije “IspeciPaReci” kod Gajeva [SĐ 2018.]

Bademova torta

Maslac: 10 dkg+20 dkg
Žutanjci: 5+6
Šećer: 10+10+5 (+10 dkg za ušećerene bademe)
Bademi: 10+20+10
Krušne mrvice: 6+3 dkg
Bjelanjak: 5+6 dkg
Kava: 5 žlica

Ova se torta sastoji od 3 dijela.
Prva dva su napravljena od ove smjese:
10 dkg maslaca miješa se s 5 žutanjaka i 10 dkg finog sitnog šećera dok ne postane pjenasto. Zatim se doda 10 dkg samljevenih badema, 6 dkg krušnih mrvica i snijeg od 5 bjelanjaka. Razdijeli se na dva jednaka dijela i svaki se posebno peče u prethodno namazanom i pobrašnjenom kalupu.
Za treći dio uzmemo čvrst snijeg od 6 bjelanjaka, umiješamo 20 dkg finog šećera, 20 dkg oguljenih samljevenih badema, 3 dkg krušnih mrvica. I ovaj se dio peče u prethodno namašćenom i brašnom posipanom kalupu.

Krema: Miješati 6 žutanjaka s 5 dkg šećera, dodati 5 žlica kuhane pa ohlađene jake crne kave, te dodati žlicu brašna i sve miješati na vatri ili pari dok se ne zgusne.
Kad se smjesa nakon tog ohladi, umiješa se pjenasto izmiješani maslac s grilažom (ušećereni bademi).
Pečeni i ohlađeni dijelovi se spoje, a cijela se torta prelije kremom. Odozgora se ukrasi grilažom (ušećerenim bademima).

Kocke od naranči

12 dkg putera
21 dkg šećera
1 cijela naranča (kora i sok)
4 jaja
10 dkg oraha
10 dkg brašna
1 prašak za pecivo
Za glazuru: 20 dkg šećera u prahu+1 naranča (kora i sok)

Maslac, šećer i žumanjce miješaj pjenasto, dodaj sok i koru od naranče. Dodaj samljevene orahe, brašno s praškom za pecivo, pa prethodno istučeni snijeg bjelanjaka.
Peci na zamašćenom i pobrašnjenom plehu (180 stupnjeva, oko pola sata). Ohladi. Izvadi iz pleha i prevrni, pa prelij glazurom.

Glazura: u šećer u prahu iscjedi sok od naranče, naribaj koru, dugo miješaj. Prelij preko kolača. Kada se glazura skrutne (i ohladi u hladnjaku) reže se na kocke.

Žerbo šnite

40 dkg brašna
20 dkg putra
1 žutanjak
½ dkg germe
Malo mlijeka, žlica šećera i soli
Korica od limuna, žlica ruma
Fila:
25 dkg oraha, fini pekmez, 12 dkg šećera

Umijesi maslac s brašnom, dodaj žutanjak, germu (dignutu- sa žlicom šećera u malo toplog mlijeka), dodaj žličicu soli, koricu od limuna, rum i zamijesi tijesto.
Razdijeli ga u 3 dijela.
Jedan dio razvaljaj i stavi ga u namazan pleh, namaži ga pekmezom i posipaj samljevenim orasima izmiješanima sa šećerom.
Gore postavi drugi dio tijesta koji je namazan odozdo pekmezom.
Sad ponovi cijelu priču. Gornji dio zadnjeg tijesta gore ostane čist. Neka stoji pola sata na hladnom i stavi se peći.
Kad je pečeno i ohlađeno, stavi se glazura od čokolade ili se lagano premaže pekmezom i pospe mljevenim orasima.

Kuglof

15 dkg šećera, 15 dkg putra, 4 žumanjka i 1 cijelo jaje pjenasto izmiješaj. U to dodaj nešto više od 1 dcl mlijeka, 15 dkg grožđica, naribanu koricu od limuna (neprskanog, naravno, op.a..)
16 dkg brašna promiješaj s tijestom odmah.
Drugih 16 dkg brašna s jednim praškom za pecivo te s utučenim snijegom od 4 bjelanjka umiješaj naknadno.
Sve zajedno izmiješano stavi u namašćen i pobrašnjen kalup i peci.

Oni koji se tope (Pingosica)

Tijesto:
1/2 kg brašna
25 dag margarina
2 dl kiselog vrhnja
4 žutanjka
malo soli

Tijesto umijesiti, razdijeliti u 2 komada i pustiti da stoji do sutradan.

Razvaljati tanko kao za rezance, namazati rastopljenim maslacom/margarinom, poštaubati malo brašnom i čvrsto zarolati.
Role rezati na prst debele kolutiće i svaki kolutić razvaljati i filati. Namazati jajetom i peći u namaštenom plehu (kratko se peče).

Fila:
6 velikih žlica pekmeza od marelica
6 žlica šećera
5 bjelanjaka

Pekmez, šećer i jedan bjelanjak dobro izmiješati mikserom. Od ostalih bjelanjaka istući čvrst snijeg pa sve zajedno pomiješati.

Detalj akcije “IspeciPaReci” u Parku Zvonimira Milčeca [GP 2018.]
Detalj akcije “IspeciPaReci” u Parku Zvonimira Milčeca [GP 2018.]

Vezani tekstovi:

Ostavi komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja označena su sa zvjezdicom ( * )

Kategorije