
Mali Pariz, Mali London, Mali New York, Mala Moskva …. a sve to na Trešnjevki!
Vjerovali ili ne, na Trešnjevki postoji sve!
A to znači, na teritoriju Trešnjevke se nalaze Mali Pariz, Mali London, pa čak i Mali New York, a nekad je postojala i Mala Moskva!
Evo o čemu se tu radi.
Mali Pariz je dio Stare Trešnjevke između Kranjčevićeve i Adžijine ulice (bivše Samoborske odnosno Ulice Kate Dumbović). Prema pričama starijih stanovnika, a potkrepljuje ju i jedna od priča Dragutina Grgeca iz zbirke kratkih pripovjedaka “Zanzibar u Zagrebu” (izdanje Naklada Szabo A3 data, 2002. godine), u tom je dijelu između dva svjetska rata bilo središte tadašnje kvartovske prostitucije – kako po lokalima, tako i po kućama. Evo i jednog odjeljka iz priče “Izlet na tajanstvenu Trešnjevku” te njenog nastavka “Pustolovine u “Malome Parizu”:
Trešnjevka je, jednostavno rečeno, bila tajanstvena.
Tu, pokraj Samoborčekove pruge, na “Grafičarovome” igralištu gdje smo vježbali, osjećali smo se uistinu velikima i važnima.Poslije utakmice ili vježbanja, čekala nas je daskama ograđena kupaonica, gdje se istodobno kupala polovica momčadi. Dakako, krova nije bilo …
Onako kaljavi svklačili smo se do gola, te se naizmjence prali i crpili vodu ručnom sisaljkom. Uvijek smo željeli biti čvrsti, kako bismo i tjelesno i duševno bili otporni. Nismo cmizdtili ni kad bi padala kiša, a ni kad bismo se na snijegu tresli od zime. iskušavali smo svoju mušku izdržljjivost.
Poslije umivanja studenom vodom bili smo čisti i zadovoljni – pravi muškarci …! Tako smo se barem osjećali. Morali smo biti uredni, jer smo na povratku prolazilui pokraj “malog Pariza” … I usput smo se maštajući nerijetko pitali, tko zna, što nas ondje čeka …?
Tim svjetskim imenom nazivan je predjel kućeraka u dvije ulice, Lukavečkoj i njoj sučelice Vrbovečkoj, što su bile pokraj Kranjčevićeve. Tamo su se nalazile barake grijeha, a po tim su ulicama stajale djevojke za zabavu …
“Navalite, fakini!”, dovikivale bi nam.
“Ovdje je vruća bosanska ..!”, pozivala bi jedna.
“Jeftino, samo deset dinara”, dodala bi druga.
Ubrzo bi se javila konkurencija s druge strane ulice. Našoj skupini nogometaša prilazile bi po dvije-tri …
Bili smo plahi, ali smo se pravili hrabrima … Skupili bismo glave, te se pravili iskusnima, važnim “kinfama”.
“Onda, dečki …”, važno bi upitao Mirko. “Tko je od vas za pustolovinu?”
Šutjeli bismo i polagano odlazili dalje, ali žene namirisane jeftinim mirisima prilazile bi nam s izgovorom da traže vatru za cigaretu … Usput bi se oslanjale na uslužnoga mladića, stiskale se k njemu, kako bi ga privoljele na ostanak.
Te priče potvrđuje i sjećanje Hilde Radovanović koja je neposredno nakon Drugog svjetskog rata živjela u Novoj cesti i sjeća se kako je njezina mama Marija Vrhovnik krajem 40-ih, držeći malu Hildu za ruku, tražila svojeg nevjenčanog muža Ivana po lokalima tih ulica kada se taj odao piću, kocki i ženama s ulice.
Kasnije je prostitucija nestala s tog prostora, a u 80-ima i 90-ima je srušen i veći dio tamošnjih kuća umjesto kojih su sagrađene suvremene zgrade koje više ne čuvaju sjećanja na davne godine. A ime kvarta ostao je samo čuvati Caffe bar Mali Paris na adresi Božidara Adžije 26 koji se također ugasio, na njegovom je mjestu već dugi niz godina riblji restoran Korkyra.
Ime Mali Pariz već dugo nije u široj upotrebi i tek ga se tu i tamo sjete najstariji stanovnici Stare Trešnjevke.

“Ljubičastom je bojom označen kvart koji je u doba između dva rata nazivan Malim Parizom zbog sumnjivih lokala i prostitucije.
Mali London je ime koje se upotrebljavalo u doba za vrijeme Drugog svjetskog rata i nedugo nakon njega za naselje Prve hrvatske štedionice. Svojom pravilnom izgradnjom i posve drugačijom estetikom unutar inače vrlo kaotičnog rastera Trešnjevke to je naselje podsjećalo na tzv. “vrtne gradove” Londona i drugih gradova Velike Britanije koje su tadašnji Trešnjevčani gledali na televiziji.
Tim se imenom ponekad, vrlo rijetko, posluže ljudi koji su u to rano poslijeratno doba živjeli u tom naselju i rijetko se kad ono pojavi u javnom prostoru.

“Ljubičastom je bojom označeno naselje Prva hrvatske štedionice koje je u 40-ima i 50-ima nazivano Mali London (osobito područje oko sadašnjeg Parka Zvonimira Špišića).
Mali New York je ime koje je još rjeđe bilo u opticaju, dapače rijetki su oni koji su ga ikad čuli. Radi se o tri nebodera u Susedgradskoj ulici koji su izgrađeni krajem 60-ih (1967.-1968.) i koji su lokalne klince svojim visokim linijama usred inače niske Trešnjevke podsjetili na njujorške visoke zgrade. To smo ime prvi puta čuli od Eduarda Štefanića rođenog početkom 60-ih u Kučerinoj ulici koji ih je, zajedno sa svojim šulkolegama, tako zvao u svojoj školskoj svakodnevici.

“Ljubičastom su bojom označeni neboderi Susedgradske ulice koji su u doba nakon što su sagrađeni dobili ime Mali New York.
Svim tim svjetskim imenima mogli bismo dodati i još jedno, koje nije na isti način geografski označeno kao prethodna tri, ali ima čak dvije reference iz dva povijesna razdoblja života Trešnjevke: Mala Moskva.
Između dva svjetska rata Trešnjevka je bila najveći radnički kvart u Zagrebu, a takvi su bili i druga dva kvarta koji su se nalazili između željeznice i rijeke Save i u kojima je također bilo mnogo radnika, Trnje i Peščenica. U 30-im je godinama radnički komunistički pokret na Trešnjevci bio izuzetno jak, a kako je tadašnja Komunistička partija bila pod jakim utjecajem Moskve i Sovjetskog saveza onda se cjelokupna Trešnjevka nekad nazivala Malom Moskvom.
S druge strane, u doba velikog industrijskog rasta 60-ih godina tvornica Nikola Tesla je 1966. sklopila veliki ugovor sa sovjetskim poštama za isporuku telekomunikacijske opreme te su u počast tom velikom poslu preimenovana tri poznata trešnjevačka toponima: Trešnjevački trg je dobio ime Trg Oktobarske revolucije, Nova cesta je postala Lenjingradska ulica, Krapinska ulica je postala Moskovska ulica, a do tada bezimeni puteljak koji je vodio trasom u podzemlje ukopanog potoka Kuniščaka je dobio ime Gagarinov put. Sva su ta imena osim Gagarinova puta (koji je u 90-ima postao Šetalište Jurija Gagarina) osamostaljenjem Hrvatske nestala i trgu i ulicama su vraćena izvorna imena. U tom su se kontekstu ponekad znala čuti (pomalo podrugljiva) imena “mala Moskva” ili, nešto češće, “Rusija na Trešnjevci”. Više o tom trenutku u povijesti Trešnjevke pročitajte u tekstu pod naslovom “Izblijedjeli tragovi Rusije / Sovjetskog saveza na tlu Trešnjevke”.

Ljubičastom su bojom označene ulice koje su u drugoj polovici 60-ih dobile imena vezanih uz Sovjetski savez.
(Vanja)
Ostavi komentar