
Savska cesta kao mjesto susreta
Savska cesta kao mjesto susreta je prvi projekt kojeg pokrećemo u okviru udruge Mapiranje kvarta. Prijavljujemo ga na natječaj Grada Zagreba za financiranje kulture i umjetnosti u zajednici u 2025. godini.
— o —
Više o projektu:
Savska cesta kao mjesto susreta interdisciplinarni je projekt koji objedinjuje istraživanje identiteta Savske ceste – jedne od najvažnijih i najpoznatijih zagrebačkih prometnica koja spaja čak pet gradskih četvrti – s aktivnostima koje imaju za cilj upoznavanje i poticanje njezinih stanovnika i svih drugih aktera njezina urbanog života na suradnju. Također, radit ćemo i na osnaživanju imidža Savske ceste u javnosti, ali i povećanju njezine prepoznatljivosti i kulturne ponude.
Cilj je projekta utjecanje na sadašnjost i budućnost Savske ceste kroz poticanje međusobnog upoznavanja i uključivosti svih dionika lokalne zajednice lokacije, ali i iniciranje konkretnih akcija usmjerenima poboljšanju života Savske ceste i svih njezinih stanovnika. Navedeno ćemo postići istraživanjem povijesti i sadašnjosti Savske ceste te razgovorima sa stanovnicima, korisnicima lokala i uredskih prostora, ali i građanima koji njome svakodnevno prolaze. Također, ne mislimo stati samo na razgovorima, pa ćemo u okviru ovog projekta ostvariti i akcije kojima želimo Savsku cestu građanima Zagreba i svima ostalima učiniti zanimljivijom i uzbudljivijom, mjestom ugodnim za život, rad i posjetu!
Treba spomenuti da se izgradnjom buduće Splitske avenije (poznate i pod nazivom Produžena Šarengradska) te planiranim preusmjeravanjem većeg dijela osobnog motornog prometa na ovu prometnicu, Savskoj cesti pruža velika prilika za daljnji razvoj i promjenu. Savska cesta izgledno će većinom biti posvećena javnom prometu (tramvajima) te pješacima i biciklistima. Navedena promjena mogla bi rezultirati stvaranjem nove atmosfere ulice i novim prilikama za oblikovanje njezinog života. Stoga, sada je pravo vrijeme za početak razgovora o toj promjeni i njezinom pokretanju.
![Savska cesta, kod Vintage Industrial Bara [VR 2020.]](https://mapiranjetresnjevke.com/wp-content/uploads/2020/11/Savska-scaled.jpg)
“Savska cesta, kod Vintage Industrial Bara [VR 2020.]
Evo i popisa predviđenih aktivnosti u okviru projekta:
- Istraživanje povijesti Savske ceste kroz proučavanje arhivskih materijala, publikacija, prikupljanje fotografija i objavom rezultata na web stranicama projekta – uz mogućnost komentiranja i dopunjavanja od strane građana
- Razgovori s građanima koji žive ili rade u Savskoj cesti ili njome samo prolaze, o njihovom životu, životu lokalne zajednice, njihovim problemima i radostima, željama za budućnost kvarta – ovi će razgovori također biti objavljeni na web stranici projekta
- Četiri vođene šetnje za građane s temama povijesti, sadašnjosti i budućnosti Savske ceste – sažetak tema obrađenih na šetnjama bit će objavljen na web stranici projekta. Planira se organizacija sljedećih šetnji:
- Šetnja posvećena povijesti tzv. “željezničkog trokuta” u sjevernom dijelu Savske ceste (voditeljica: dr. sc. Kosjenka Laszlo Klemar, kustos pedagog u Tehničkom muzeju Nikola Tesla)
- Šetnja posvećena skrivenim zakutcima i pričama Savske ceste (voditelj: Vanja Radovanović, predsjednik udruge Mapiranje Kvarta i dugogodišnji organizator šetnji Mapiranja Trešnjevke)
- Šetnja posvećena urbanističkom i arhitektonskom naslijeđu Savske ceste (voditelji: Melita Čavlović, docentica i voditeljica Kabineta za modernu i suvremenu arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu i Antun Sevšek, samostalni arhitekt)
- Šetnja posvećena budućnosti Savske ceste s naglaskom na Savski trg uz rijeku Savu (Saša Šimpraga, analitičar prostora, publicist i urednik knjiga u području arhitekture i umjetnosti te osnivač i voditelj platforme 1postozagrad)
- Dvije tribine o temama relevantnima za život Savske ceste:
- Tribina posvećena useljenicima u Hrvatsku i njihovoj prisutnosti u i oko Savske ceste (voditelji: Članovi Poljske kulturne udruge Mikolaj Kopernik)
- Tribina posvećena tramvajskom prometu u Savskoj cesti: nekad, sad i u budućnosti u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla)
- Anketa posvećena energetskoj učinkovitosti s ciljem osvještavanja stanovnika Savske ceste o potrebi energetske tranzicije (voditelj: Igor Hegediš, istraživač iz Instituta za energetiku Hrvoje Požar)
- Radionice na temu poboljšanja života kojima će zainteresirani građani Savske ceste dobiti priliku za bolje suočavanje sa životnim izazovima (voditeljice: Ivana Nekić, Shiatsu praktičarka, i Lara Hušnjak, edukantica psihoterapije)
- Umjetnički performansi i intervencije, u suradnji s Franjkom Prša i Udrugom Kontejner – biro suvremene umjetničke prakse
- Rad na alternativnom vodiču kroz Savsku cestu ilustriranom radovima mladih umjetnika – digitalno izdanje.
- Medijska aktivnost – objavljivanje tekstova na web stranicama projekta, objavama na društvenim mrežama, postavljanjem zidnih novina na frekventnim mjestima kojima se građani pozivaju na uključivanje u praćenje projekta i u procese predlaganja i odlučivanja o budućnosti života u Savskoj cesti. Predviđena je i suradnja s renomiranim medijima (Jutarnji list, Yammat FM).
Svi će sadržaji za sve sudionike biti besplatni.
Svi će materijali i informacije biti javno i besplatno dostupni svima zainteresiranima putem web stranica projekta za vrijeme i nakon izvršenja projekta.
Svi će javni sadržaji biti fotografski dokumentirani, a neki popraćeni audio i video zapisima.
Ostavi komentar