
Željeznički rasadnik
Između Trešnjevačkih zgrada i kuća nalaze se još mnogi tragovi nekadašnjeg trešnjevačkog seoskog i prigradskog života… a jedni od njih su i zapušteni rasadnici. Zagrebačka gradska tvrtka za održavanje zelenih površina, Zrinjevac, ima svoja tri rasadnika u Remetincu, na Jankomiru i pored Dotrščinske šume, dakle niti jedan na Trešnjevci… no, Trešnjevka zato ima napušteni rasadnik Hrvatskih željeznica u blizini Gagarinova šetališta te manji bivši rasadnik na Srednjacima.
Tužni dani napuštenog “Željezničkog rasadnika” [GP 2014.]
Bivši željeznički rasadnik se nalazi na uskoj parceli stisnutoj između željezničkog nasipa sa istočne strane i objekata Umirovljeničkog doma u Drenovačkoj te studentskog doma “Dr Ante Starčević”. Iza starih kolskih vrata koja još uvijek nose ime rasadnika nalazi se obiteljska kuća, nekoliko objekata koje koriste druge firme nevezane uz rasadnik, a nakon njih slijedi niz napuštenih staklenika i praznih gredica kojima vladaju pajaseni, kupine i korov pored kojih se nalaze napušteni gospodarski objekti koje, čini se, povremeno koriste beskućnici kao nužni smještaj. U dnu vrta sve do živice koja ga dijeli od Zagrebačke avenije nalazi se livada koju pomalo obrasta grmlje na kojoj su se, čini se, nekad nalazile gredice na kojima se uzgajalo mlado drveće.
Ostaci staklenika u željezničkom rasadniku [VR 2013.]
No, oživljavanje rasadnika je ipak u toku – njega je na korištenje dobila Drvodjeljska škola koja će ga koristiti kao vježbalište za praktičnu nastavu.
Budućnost rasadnika je ipak dvojbena – naime, on se nalazi na trasi planirane produžene Šarengradske ulice koja bi prema planu trebala postati glavna prometnica koja bi spajala centar grada s Jadranskim mostom, dok bi Savska cesta bila rezervirana za tramvajski, biciklistički i pješački promet. No taj plan postoji već više desetljeća i još uvijek nije realiziran te se čini da je pred željezničkim rasadnikom još niz godina života prije nego li će ga pregaziti asfalt i prometna vreva.
(Vanja)
Zanimljive poveznice:
U dijelu rasadnika koji je bliži Zg.aveniji, vidjeli smo mladog srndaća. Kako je tamo dospio (cijeli je prostor ograđen), koji je njegov status, brine li tko o njemu – i zašto se nalazi tamo, a ne u prirodi?!
Poštovana Višnja, nismo znali da tamo živi srndać, raspitat ćemo se zna li netko od susjeda više o tome!
Hvala na komentaru i puno pozdrava, Vanja Radovanović, član Uredništva projekta “Mapiranje Trešnjevke”
Postovani,
Srndac je i dalje tu, danas viden, znamo li vise informacija?
Draga Mateja, nažalost ne …
Puno pozdrava, Vanja Radovanović, član Uredništva projekta “Mapiranje Trešnjevke” pri Centru za kulturu Trešnjevka