Petrovaradinska ulica
Petrovaradinska ulica je nastavak Zagrebačke ceste koja je još 19. stoljeću (tada vjerojatno kao kolski put) povezivala Prečko i okolna naselja (Rudeš, Špansko) s gradom Zagrebom.
Na kartama do 30-ih godina 20. stoljeća vidljivo je da je Zagrebačka cesta vodila sadašnjom trasom sve do sjeveroistočnog ulaza u Prečko (današnja ulica Prečko, kod Sportsko-reakreacijskog centra) gdje je skretala u ulicu Prečko. No, kasnije, tokom 30-ih godina i kasnijom izgradnjom kasarne, primjetno je produženje ceste prema rijeci Savi (tada nereguliranoj) gdje su se na mjestu današnjih zgrada „Vodoprivrede“ nalazile barake.
Nakon Drugog svjetskog rata je cesta (dio južno od Zagrebačke avenije) dobila ime Novosadska ulica da bi osamostaljenjem Hrvatske ulica preimenovana u Petrovaradinsku ulicu. Za velik dio stanovnika južnog Prečkog ona služi kao ulaz u naselje, a koriste ju i ZET-ove autobusne linije koje od 90-ih godina kroz Prečko voze kružnom trasom Petrovaradinska – Jarnovićeva – Horvaćanska (do cca 2000. godine kraće, Ulicom Slavenskoga pored škole) – Ulica Slavenskoga – Zagrebačka avenija.
Bilo bi interesantno opisati trasu autobusa Ljubljanica Prečko tamo negdje 1975 – 76 godine. Naime autobus je ulazio kao idanas u prečko sa tadašnjeg autoputa Zagreb – Ljubljana kao i danas na uglu sa Petrovaradinskom ul kojum je vozio do prvog ugla odmah iza školskog igrališta u današnju ul Prečko mislim da se i tada tako zvala. Tom trasom je vozio do današnje ustanove za djecu sa posebnim potrebama, nekadašnjim domom zdravlja Prečko. Tu je skretao ljevo preko livade ( tu je bilo staro raspelo, koje su kasnije zbog probijanja ceste, izgradili kao kapelicu 20 setak metara sjevernije) između današnje pizzerije El Mundo i kafića lijevo. dalje je vozio uz barake tadašnje mjesne zajednice i stare ribarnice i par štandova malenog placa, do Dione, pa tu oštro skrenui desno i odmah na prvom skretanju lijevo u ul Ronjgova na tadašnje zadnje stajalište autobusa, ispred zgrade oko broja 20. Tada je postojala samo danas južna traka ceste a na današnjoj sjevernoj traci ispred zgrade je bila livada.
Nekaj o Petrovaradinu.
Ko dečec i več ko dečko sam puno put bil i igral se v istoj sobi u kojoj se rodil hrvatski ban Josip Jelačič. U tom istom stanu su v socijalizmu stanovali moji rođaci. Kak več dugo nisam na Trešnjevki tak nisam ni znal za ovu ulicu.
imam prijedlog se se proži ulica i napravi most preko save do blata
Bilo je takvih ideja, ali ne znamo što će zaista biti ucrtano u novi izmijenjeni GUP.