Vrtovi Trešnjevke
Iako je Trešnjevka danas vrlo urbaniziran, a vjerojatno i jedan od najgušće naseljenih zagrebačkih kvartova, ona još uvijek čuva svoj dodir s prirodom. U sastavu Trešnjevke je Jarun oko kojega je još uvijek moguće naći predjele kroz koje ljudska noga kroči tek povremeno… a na samom jugozapadu na rubu Prečkog lako je naći velike zelene površine uz rijeku Savu, površine na kojima su se nekad uzgajale poljoprivredne kulture, a danas su ih zauzeli vrtovi ili korov. A toj listi treba pridodati i još poneke dobro sakrivene zelene „džepove“ koji su se uvukli između zgrada i obiteljskih kuća. Neki od njih su pretvoreni u prave male vrtne oaze, mjesta u kojima caruje zelenilo povrća i cvijeća. Najljepši među njima su vrtovi između Pupinovog naselja i Hanamanove ulice koji svojom bujnošću u potpunosti zasjenjuju ne osobito lijepu zgradu u Hanamanovoj ulici sagrađenu 60-ih… Zatim je tu kompleks vrtova kod trafo-stanice na Jarunu koji koriste dio lokacije na kojoj su se nekad nalazile barake radnika koji su gradili naselja Jarun i Staglišće tokom 80-ih godina… pa vrtovi iza tramvajskog okretišta na Jarunu koje potiskuje nova gradnja Vrbana…
Jedan od uređenijih “gradskih vrtova” na Vrbanima uz Ulicu Hrvatskog Sokola [GP 2018.]
Vezani tekstovi:
- Eko Ekipa Prečko
Zanimljive poveznice:
- O Eko Ekipi Prečko na blogu “Nepoznati Zagreb”
- Prilog o Eko Ekipi Prečko na HTV-u (“Dobro jutro Hrvatska”)
- Vrtovi kod Pupinovog naselja (Prilaza Pavla Vuk-Pavlovića)
- Vrt na Jarunu na blogu “Nepoznati Zagreb”
Jarunska ulica
Prečko
Ulica Hrvatskog sokola
Hanamanova ulica
Koliko su svježi podaci na Mapiranju Trešnjevke, pogotovo za ovaj članak?
Marko, svi tekstovi na ovoj web stranici (www.mapiranjetresnjevke.com) su napisani tokom 2013. i 2014. godine i prema potrebi se ažuriraju … naravno, ne svakog dana ili tjedna, ali kada se dese neke važnije promjene. Obzirom da dobro poznajem trešnjevačke vrtove , prolazim pored nekih od njih gotovo svakog dana, a i član sam Eko Ekipe Prečko i surađujem na zajedničkom vrtu, mogu ti reći da su podaci u ovome tekstu posve ažurni.
Ako te zanima neka dodatna informacija, slobodno se javi, bilo komentarom, bilo mailom na našu mail adresu mapiranjetresnjevke@gmail.com .
Hvala na odgovoru!
Evo, u dogovoru s prijašnjim korisnikom male parcele u vrtovima Pupinovo-Hanamanova, postao sam novi “vlasnik” vrta od 50-60 m2. Hvala vama na informaciji o vrtovima, to sam prvo išao istraživati od kad sam u kvartu.
Pozzz. Zanima me kako se mozete dobiti parcela gradskog vrta i dalmse to sta placa godisnje i koliko.
Poštovana Anita,
ovo je web stranica sociokulturnog projekta “Mapiranje Trešnjevke” koji djeluje u okviru Centra za kulturu Trešnjevka tako da mi nemamo informacije vezane uz gradske vrtove.
Predlažemo vam da se javite gradskim službama koje se brinu o Gradskim vrtovima (pogledajte upute na ovoj web stranici https://www.zagreb.hr/o-projektu/84060), tamo možete naći i popis trenutačnih gradskih vrtova, a isto tako bismo vam savjetovali da jednostzavno odete do nekog od vrtova i pitate ljude koji rade na njemu kako se možete najlakše uključiti (svaki vrt ima svojeg voditelja).
Napominjemo da se na području Trešnjevke (gradske četvrti Trešnjevka-sjever i Trešnjevka-jug) ne nalazi niti jedan gradski vrt. Najbliži su gradski vrtovi u Savskoj Opatovini i Stenjevcu.
Srdačan pozdrav, Vanja za Uredništvo “Mapiranja Trešnjevke”