“Budućnost trnjanskih kontrasta”, izložba Melite Čavlović i Antuna Sevšeka u galeriji Modulor
U galeriji Modulor predstavljena je u lipnju 2023. izložba pod naslovom “Budućnost trnjanskih kontrasta” autora Melite Čavlović i Antuna Sevšeka.
Susret „neformalnih“ individualnih kuća i nasuprot njih kanonskih primjera poslijeratne moderne arhitekture, ili preciznije, sukob projicirane geometrije urbanističkih planova s prirodnim terenom i njegovim ruralnim matricama, trajni je lajtmotiv još uvijek urbanistički nedovršenog trnjanskog prostora. Narativ o trnjanskim kontrastima, konfliktima i paradoksima, stoga iznova pruža priliku da se urbanistička planerska intencija susretne s nepredvidivim procesima i izmjenama na terenu. Ovom izložbom bit će prikazana metoda istodobnog proučavanja strateških akcija odozgo i malih reakcija odozdo, s terena. Namjera je da se spomenute reakcije, točnije pejorativno nazivane i efemerne „divlje izgradnje“, prikažu kao stvarni agenti u prostoru koji su ne tek proizvoljno operirali na terenu već i efektivno omogućavali ili osujećivali bilo koju predviđenu planersku koncepciju. Ta često puta opisivana manje važna ili alternativna povijest, vječno ostavljena na čekanju, naprosto se više razotkriva kao ona koja nije mirovala i pasivno čekala priliku za realizacijom te druge, vječno naprednije i superiornije vizije razvoja, već je promišljala, pregovarala i usmjeravala pitanja vezana za svoju blisku budućnost.
Višestambene zgrade, projektirao Božidar Rašica. Izgrađeno između 1953. i 1956. [BTK 2023.]
Izložba predstavlja tematski nastavak niza vrijednih projekata koji su se bavili ovim prostorom, prvenstveno izložbi: „Trnje. Prostorni plan i stvarnost” (Radovan Delalle, 1989), odnosno „Dossier Vrbik” (Radovan Delalle, Fedor Kritovac, 2000) koja je također održana u galeriji Modulor. U velikoj mjeri se temelji na istraživanju autora pod nazivom „From tabula rasa to genius loci: “skipping over” the informal construction in central Zagreb” kojega su predstavili na bijenalnoj konferenciji Europske mreže povjesničara arhitekture (EAHN 2022) koja se održala u Madridu.
Katalog koja prati izložbu, sa kompletnim pratećim tekstom i nekima od priloga, možete preuzeti ovdje.
Gradilište Radničkog narodnog sveučilišta (RANS), danas Pučko otvoreno učilište. Projektirali: Radovan Nikšić i Ninoslav Kučan. Snimljeno oko 1956. [BTK 2023.]
Osnovna škola Davorina Trstenjaka, projektirao Lavoslav Horvat. Škola je izgrađena između 1954. i 1956. [BTK 2023.]
Melita Čavlović je arhitektica i istraživačica čiji je rad usmjeren proučavanju hrvatske arhitekture 20. stoljeća s naglaskom na evoluciju i transformaciju arhitektonske profesije u odnosu prema političkim, ekonomskim i specifično strukovnim okolnostima određenih lokalnih miljea.
Antun Sevšek je arhitekt, istraživač i aktivist koji se bavi razvojem strategija urbanističkog planiranja i njihovim disrupcijama u doticaju s društvenom i materijalnom stvarnosti grada.
Autori zajedno rade na istraživanju arhitektonske i urbanističke povijesti planiranja, kako Zagreba, tako i istočne obale Jadrana kroz intenzivne periode njihove transformacije, s posebnim fokusom na drugu polovicu 20. stoljeća. Pored istraživačkog rada kojeg javno predstavljaju i objavljuju, zajedno rade i na arhitektonskim zadacima kroz niz nagrađenih natječajnih radova.
Varaždinska ulica (danas Ulica grada Vukovara) na dijelu u blizini Trešnjevačkog trga. Snimljeno 50-ih godina 20. stoljeća. [BTK 2023.]
Detalj izložbe “Budućnost trnjanskih kontrasta” autora Melite Čavlović i Antuna Sevšeka. [VR 2023.]
Vezani tekstovi:
- Izložba: Arhitektura zagrebačkih četvrti / Trnje
- Kruge, Pile i Savica … i poneka riječna ulica”: Šetnja kroz prošlost, sadašnjost i budućnost istočnog Trnja
- Trnjanskih 69 rijeka
- Šetnje uz potok Kuniščak – uzvodno i nizvodno od Trešnjevačkog placa
- Tamo gdje je vrijeme stalo
- Odumiranje Geofizike
- Tramvaj na Trnju
- Autobusi na Trnju
Zanimljive poveznice:
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb “Ulica grada Vukovara: 80 godina života, 65 godina burnog razvoja”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb “U spomen staroj kući na Krugama”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb “Trnjansko vrtno carstvo: Od HRT-a do Kockice”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb “Posljednji pozdravi svjetlosnim gljivama”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb “Biciklistička staza uz Ulicu grada Vukovara: Najvažnija biciklistička gradska magistrala”
Ostavi komentar