“Munjara” (Gradska električna centrala)
Gradska električna centrala (poznata po skraćenici G.E.C. odnosno po narodskom imenu “Munjara”) puštena je u pogon 1907. godine na lokaciji na kojoj se danas nalazi Elektrana-Toplana Zagreb u Magazinskoj/Zagorskoj ulici.
Lokacija na Magazinskoj cesti je odabrana zbog blizine Gradskog vodovoda koji je u prvim godinama postojanja centrale bio njen najveći potrošač. S vremenom se krug potrošača širio, prvo kroz elektrifikaciju gradske rasvjete (najstarija zagrebačka ulična električna lampa postavljena je na Ilici kod raskršća sa Gundulićevom ulicom), potom kroz industriju, a zatim i širenjem mreže električne struje po kućanstvima.
Glavni ulaz u “Elektranu-toplanu” u Zagorskoj ulici s toplovodom prema tvornici “Franck” i sjevernijim potrošačima [GP 2014.]
Dimnjak Elektrane-Toplane je, zajedno s TV-tornjem na Sljemenu, najviša građevina u Zagrebu s visinom od cca 200 metara.
Vezani tekstovi:
Zanimljive poveznice:
- Tekst “Stoljeće svjetla u Zagrebu” na blogu “Nepoznati Zagreb”
- Tekst “Svjetla velegrada” na blogu “Nepoznati Zagreb“
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “220 V kroz Zagrebačku povijest”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “220 V kroz Zagrebačku povijest (2): Banderologija”
10110, Zagreb, Croatia
Munjara je skola pored za djecu s problemima u razvoju, a ne toplana… nikad cuo da netko zove toplanu tak..
Ripper, Munjara je ipak ime za sadašnju Toplanu (koja je nekad bila samo termoelektrana, koja i sada može proizvoditi i električnu energiju ako zatreba) i pod tim je imenom još uvijek znaju stariji stanovnici Trešnjevke (ime je bilo u upotrebi sve do . Naravno, vjerujemo da je to ime u lokalnoj zajednici upotrebljavano i u drugim kontekstima pa tako moguće i za tu školu. U svakom slučaju, hvala ti na javljanju!
Za više informacija o “Munjari” (koja je to ime nosila do kraja 20-tih godina 20. stoljeća) pogledaj i tekst “Stoljeće (i zericu više) svjetla u našem gradu” sa bloga “Nepoznati Zagreb”.
Nadovezao bih se na Vanju. “Munjara” je bio “skoro službeni” naziv za GEC – Gradsku električnu centralu koja je započela (samo) kao električna centrala, a toplana je “postala” tek kasnije izgradnjom toplovodne mreže i preradom sustava na iskorištavanje neizostavne “otpadne” toplinske energije. Ona se (ta tehnološki otpadna toplina), zbog nepostojanja nekog vodotoka u blizini, “trošila” u visokim cilindričnim drvenim tornjevima, isparivačima, vidljivima na mnogim arhivskim snimkama.
Kao “dokaz” službenosti tog termina i dan danas postoje ostaci ulice s toponimom “Munjarski put”.
Korištenje izraza na način kojeg spominjeta je nedvojbeno samo tadašnji ulični žargon koji se, kao, “dobro poklopio”.
Pozdrav, gospodine Vanja! Želio bih Vam skrenuti pozornost na to da dimnjak toplane na Trešnjevci nije najviša građevina u Zagrebu i Hrvatskoj. Najviša građevina u Zagrebu je dimnjak TE-TO Savica koji je visok otprilike 202 metra, dok je najviša građevina u Hrvatskoj dimnjak termoelektrane u Plominu koji je visok 340 metara. Lijep pozdrav!
Agent007, hvala na informaciji! Podatak da je taj toranj najviši u Hrvatskoj je zaista netočan, izbrisali smo ga. Međutim, naši izvori i dalje tvrde da su te tri građevine (TV toranja na Sljemenu te oba dimnjaka toplana) visoki podjednakih 200 metara. Možete li nam reći izvor vašeg podatka pa da se pozovemo na njega ukoliko ćemo ga smatrati vjerodostojnim?