“Munjara” (Gradska električna centrala)

Gradska električna centrala (poznata po skraćenici G.E.C. odnosno po narodskom imenu “Munjara”) puštena je u pogon 1907. godine na lokaciji na kojoj se danas nalazi Elektrana-Toplana Zagreb u Magazinskoj/Zagorskoj ulici.
Lokacija na Magazinskoj cesti je odabrana zbog blizine Gradskog vodovoda koji je u prvim godinama postojanja centrale bio njen najveći potrošač. S vremenom se krug potrošača širio, prvo kroz elektrifikaciju gradske rasvjete (najstarija zagrebačka ulična električna lampa postavljena je na Ilici kod raskršća sa Gundulićevom ulicom), potom kroz industriju, a zatim i širenjem mreže električne struje po kućanstvima.
Glavni ulaz u “Elektranu-toplanu” u Zagorskoj ulici s toplovodom prema tvornici “Franck” i sjevernijim potrošačima [GP 2014.]
Dimnjak Elektrane-Toplane je, zajedno s TV-tornjem na Sljemenu, najviša građevina u Zagrebu i čitavoj Hrvatskoj s visinom od cca 200 metara.
- Elektrana-Toplana u Zagorskoj ulici kao nasljednik “Munjare” [GP 2013.]
- Glavni ulaz u Elektranu-Toplanu – “Munjaru” [GP 2004.]
- Rezervoar tehnološke vode u Elektrani-Toplani [GP 2005.]
- Prijelaz vrelovoda iz Elektrane-Toplane preko Zagorske ulice za potrošače na Črnomercu [GP 2013.]
- Napuštena kuća na Munjarskom putu koji je vodio do Munjare [GP 2016.]
Vezani tekstovi:
Zanimljive poveznice:
- Tekst “Stoljeće svjetla u Zagrebu” na blogu “Nepoznati Zagreb”
- Tekst “Svjetla velegrada” na blogu “Nepoznati Zagreb“
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “220 V kroz Zagrebačku povijest”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “220 V kroz Zagrebačku povijest (2): Banderologija”
Munjara je skola pored za djecu s problemima u razvoju, a ne toplana… nikad cuo da netko zove toplanu tak..
Ripper, Munjara je ipak ime za sadašnju Toplanu (koja je nekad bila samo termoelektrana, koja i sada može proizvoditi i električnu energiju ako zatreba) i pod tim je imenom još uvijek znaju stariji stanovnici Trešnjevke (ime je bilo u upotrebi sve do . Naravno, vjerujemo da je to ime u lokalnoj zajednici upotrebljavano i u drugim kontekstima pa tako moguće i za tu školu. U svakom slučaju, hvala ti na javljanju!
Za više informacija o “Munjari” (koja je to ime nosila do kraja 20-tih godina 20. stoljeća) pogledaj i tekst “Stoljeće (i zericu više) svjetla u našem gradu” sa bloga “Nepoznati Zagreb”.
Nadovezao bih se na Vanju. “Munjara” je bio “skoro službeni” naziv za GEC – Gradsku električnu centralu koja je započela (samo) kao električna centrala, a toplana je “postala” tek kasnije izgradnjom toplovodne mreže i preradom sustava na iskorištavanje neizostavne “otpadne” toplinske energije. Ona se (ta tehnološki otpadna toplina), zbog nepostojanja nekog vodotoka u blizini, “trošila” u visokim cilindričnim drvenim tornjevima, isparivačima, vidljivima na mnogim arhivskim snimkama.
Kao “dokaz” službenosti tog termina i dan danas postoje ostaci ulice s toponimom “Munjarski put”.
Korištenje izraza na način kojeg spominjeta je nedvojbeno samo tadašnji ulični žargon koji se, kao, “dobro poklopio”.