
Dječji vrtić Bajka
Dječji vrtić Bajka je najstariji vrtić suvremenog tipa u Zagrebu. Osnovan je 1932. godine u srednjoj zgradi modernog školskog kompleksa izgrađenog na Selskoj cesti br. 95. Tekst o otvorenju izašao je u Jutarnjem listu od 12.11.1932. Te su zgrade bile najmodernije školske građevine u to vrijeme, a vrtić tj. tada Sklonište (zabavište) i obdanište za učenike te škole, bilo je svečano otvoreno 8. studenog 1932. g. Rad tog skloništa spadao je u djelokrug Socijalnog odsjeka Gradskog načelstva, a u njemu su boravila djeca najsiromašnijih roditelja u dobi od 3 do 12 godina, uz minimalnu naplatu, ili je trošak boravka djece snosio Socijalni odsjek Gradskog poglavarstva.
Već u prvom polugodištu rada skloništa u njemu je bilo 180-ero djece s kojima su radile četiri učiteljice. Prostorije koje su koristili bile su: odjeljenje za školsku djecu, odjeljenje za malu djecu, blagovaonica i učiteljska zbornica. Ispred dječjeg skloništa, pred samom zgradom, nalazio se bazen u kojem su se djeca imala prilike kupati tijekom ljetnih praznika.
Potrebe za boravkom djece u takvom skloništu rastu, pa se već u prosincu 1933. godine broj djece povisio na 280 polaznika, a učiteljski zbor se proširio i s djecom radi 6 učiteljica. Koliku su važnost tadašnje gradske vlasti poklanjale skloništu za siromašnu djecu govori i niz posjeta tadašnjih značajnih osoba skloništu na Selskoj cesti: 6. studenog 1933. posjetila je sklonište Njezino Veličanstvo Kraljica Marija u pratnji dvorskih gospođa i ličnosti iz Gradskog poglavarstva. 10. siječnja 1934. godine posjetio ga je i Njegovo Veličanstvo Kralj Aleksandar I s Kraljicom Marijom, a 5. lipnja 1940. godine pregledala je sklonište i gđa Marija Maček, predsjednica Crvenog križa.
Gradsko dječje sklonište na Selskoj cesti dobiva 1946. godine naziv Obdanište Anđela Cvetković, a kada se, 1965. godine, zbog potreba roditelja sa tog područja proširio u još jednu zgradu na Opatijskom trgu 9, mijenja naziv u Dječji vrtić Anđela Cvetković.
U ožujku 1980. godine otvorena je nova namjenska zgrada za djecu jasličkog i vrtićkog uzrasta u Zorkovačkoj ulici, koja postaje matična zgrada vrtića s dva područna odjeljenja, a vrtić tada mijenja naziv u Dječji centar Anđela Cvetković. Kako su potrebe za smještajem djece rasle, 1985. godine izgrađen je i otvoren, kao područni objekt, još jedan veliki namjenski građen objekat za jasličku i vrtićku djecu u Humskoj ulici.
Zbog potreba roditelja koji rade u smjenama u vrtiću se otvaraju dvije skupine djece (jedna mješovita jaslička i jedna mješovita vrtićka skupina sa oko 50-ak djece) koja u vrtiću borave u smjenama. Od tada pa sve do sada je to jedini vrtić u Zagrebu s takvom organizacijom rada.
Od 1991. godine vrtić djeluje pod nazivom Dječji vrtić Bajka. Danas Dječji vrtić Bajka djeluje na četiri lokacije: centralna u Zorkovačkoj 8, i područna odjeljenja u Selskoj cesti 95, na Opatijskom trgu 9 i u Humskoj ulici 1. U vrtić je upisano oko 650 djece koja borave u 28 odgojnih skupina.
Napomena: Tekst je uz manja kraćenja prenesen s web stranice dječjeg vrtića Bajka.
(Vanja)
Vezani tekstovi:
Zanimljive poveznice:
- Web stranica dječjeg vrtića “Bajka”
- Tekst o otvorenu dječjeg vrtića “Bajka” izašao u Jutarnjem listu 12.11.1932.
- Izgled zgrade vrtića 1932. godine
- Tekst iz Jutarnjeg lista (07.11.1933.) o posjetu kraljice Marije dječjem vrtiću
- Polaganje kamena temeljca za novu zgradu vrtića u Zorkovačkoj ulici, otvorenoj 1980. godine
- Kratki članak iz “Večernjeg lista” o otvorenju vrtića na Ciglenici (Humska ulica) 1985. godine
Zorkovačka ulica
Humska ulica
Opatijski trg
Selska cesta
Ostavi komentar