Ulične table (i kućne numeracije)
Povijest Trešnjevke moguće je pratiti i kroz njene ulične table, table s imenima ulica.
Vjerojatno je najstarija tabla u Kučerinoj ulici (na istočnom kutu, kod starog Samoborskog kolodvora) na kojoj se još može vidjeti oznaka rajona. Pretpostavljamo da ona potječe iz doba izgradnje tog dijela Trešnjevke, iz 30-ih godina 20. stoljeća.
Iz slijedećeg perioda, iz 40-ih ili početka 50-ih godina, potječu table u Mihovljanskoj ulici (istočna strana parka u Zorkovačkoj) i u Voltinom (zapadni dio, u blizini potoka, 100 metara od okretišta autobusa).
Nešto kasnije, tokom 60-ih i početka 70-ih, ulične table poprimaju zagrebačku boju, postaju plave. Tad su se postavljale čvrste emajlirane table ukrašene s dvostrukom bijelom crtom i još ih se može vidjeti u dosta velikom broju u većini trešnjevačkih kvartova – npr, u Mirkovečkoj ulici.
Ulična tabla s dvije crte [VR 2013.]
Kasnije, sredinom i krajem 70-ih, se susreću vrlo slične table, ali ukrašene sa samo jednom bijelom crtom. Primjer takve table se može naći u Jarnovićevoj ulici u Prečkom.
Ulična tabla s jednom crtom [VR 2013.]
U 90-ima se pojavljuju table načinjene od tankog lima koje su radi lošeg materijala brzo propadale. Lako ih je prepoznati zbog nešto tamnije boje i čestih uočljivih oštećenja.
Ulična tabla iz 90-ih [VR 2013.] [VR 2013.]
Nakon 2008. postavljaju se ponovo nešto kvalitetnije table.
Sredinom 2014. godine počelo je postavljanje tabli potpuno novoga dizajna koje su izazvale brojne kontroverze – spočitava im se premala veličina slova, pisanje imena ulice malim slovima, a riječi “ulica”, “cesta” itd velikima, zamjera nepotrebno uklanjanje starih ploča koje su bile čuvari tradicije … vrijeme će pokazati kako će nove table biti gledane nakon godinu-dvije upotrebe.
U svakome slučaju, u cilju čuvanja tradicije i duha vremena koji se ogleda i kroz izgled starih uličnih ploča i kućnih brojeva, molimo vas da nam javite postojanje starih i/ili zanimljivih uličnih ploča i kućnih brojeva!
(Vanja)
Vezani tekstovi:
- Nestale ulice
- Ulice sa promijenjenim imenima
- Neasfaltirane ulice Trešnjevke
- Stari natpisi
- “Tješke grješke” (pogreške u javnim natpisima na Trešnjevci)
- Trešnjevački grafiti
- Oznake za skloništa u Drugom svjetskom ratu
- Oznake nakon poplave 1964. godine
- Pimp my pump
Zanimljive poveznice:
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “Zagrebačke ulične table i kućni brojevi”
- Tekst na blogu Nepoznati Zagreb: “Treće lice Ilice”
- Razgovor sa autorima novog dizajna uličnih tabli, Nikolom Đurekom i Damirom Bralićem, na web stranici Društva arhitekata Zagreba
- Kritični članak “Nedojmljivi vizualni jezik Zagreba” Saše Šimprage na portalu Pogledaj.to
Poštovani! Svaka čast na trudu kojim uređujete ove stranice, meni najdraže Trešnjevke. Sada živim u drugom kvartu, no često obiđem sa svojim psom “stare adrese” kako lijepo pjeva Arsen. “Potraži me u predgrađu”, neponovljivog Drage Britvića i danas i zauvijek moja je “himna”!
Usput, lijepe, velike, lijevane table “Kučerina ulica” nema više na zgradi bliže Samoborskoj restauraciji – danas pivnici! Nadam se da ju je netko, barem, “spremio” i da nije završila u otpadu ili starom željezu!
Ajd zdravi i dobro bili! Branko
Zahvaljujemo na iskazivanju vaših dojmova. Trudit ćemo se i dalje, jednakim entuzijazmom.
Znamo za “smjenjivanje” rečena ulične table, ali nismo sigurni gdje je završila jer je “društvance” koje je bilo upregnuto od strane Bandića u propagaciji i “implementaciji” novog sustava “numeracija” bilo, po mojoj (pr)ocjeni, potpuno neosjetljivo na povijesne artefakte.
Loše je kad su krivi ljudi na krivim mjestima.
Za MT
GP
Zakaj Kučerina ima tak zmrdane kućne brojeve, odnosno di je nestalo prvih četrdesetak brojeva? Jel trebala ulica ići dalje na istok kroz današnji HEP, do novog kolodvora Samoborčeka?
Poštovani Luka,
vjerovali ili ne, baš smo ovih dana raspravljali o tom pomalo neobičnom podatku, evo što smo napisali jednom bivšem stanaru Kučerine ulice!
===
Prošli smo nedavno Kučerinom i uočili da je njen najmanji kućanski broj 38 – a nalazi se na početku ulice, kod Petračićeve. Da li ste kad tokom vaših razgovora i komentiranja na FB grupama čuli koji bi razlog tome mogao biti? Gledali smo stare planove grada (a imamo ih jako puno, iz svih razdoblja), Kučerina nikad (osim na starim nacrtima gdje je zapravo samo prikaz iz urbanističkih planova) nije bila produžena sve do bivše Daničićeve (danas Žajine) što bi objašnjavalo nedostajućih 18 objekata (brojevi 2-36).
Razmišljali smo i da je možda Petračićeva nekad bila dio Kučerine (ili obrnuto) pa da se serija brojeva te ulice nastavlja kroz Kučerinu … međutim, tamo je posljednji broj koji se može vidjeti 28 što opet ne paše.
===
Situacija na starim planovima je ovakva:
1923.-1929.: Kučerina i Petračićeva su ucrtane samo kao planirane ulice, bez izgrađenih objekata na njima. Ucrtana Kučerina se pruža uz prugu Samoborčeka sve do Magazinske ceste.
1929.-1932.: Petračićeva ulica je ucrtana kao stvarna ulica sa naznačenim imenom, dok je Kučerina ucrtana samo kao planirana, bez imena, i pruža se uz prugu Samoborčeka sve do Magazinske ceste.
1932. i nadalje: Petračićeva ulica i Kučerina ulica su ucrtane kao stvarne ulice sa svojim imenima, Kučerina se pruža samo do Petračićeve na istoku.
U svakom slučaju, i nas zanima zašto je tome tako pa ćemo postaviti to pitanje na našem Facebook profilu i nadamo se da će nam netko moći objasniti takvo stanje.
Puno pozdrava, Vanja Radovanović, član Uredništva “Mapiranja Trešnjevke”